Славутицький міський методичний центр
Понеділок, 19.11.2018, 15:39
Вітаю Вас Гость | RSS
 
Головна РеєстраціяВхід
2018/2019
http://picasion.com/
Меню сайту
Ми у facebook
Спілкуємося
Методист ДНЗ
Початкова школа
Словесники
psyh.blog
САШБ
...
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Головна » 2012 » Грудень » 3 » Сьогодні світ відзначає 290 років з дня народження Григорія Сковороди, українського просвітителя-гуманіста, філософа, поета та педагога
11:33
Сьогодні світ відзначає 290 років з дня народження Григорія Сковороди, українського просвітителя-гуманіста, філософа, поета та педагога
3 грудня 2012 року виповнюється 290 років з дня народження Григорія Сковороди - видатного філософа, поета та педагога. Враховуючи важливість постаті Григорія Сковороди, Верховна Рада України постановила урочисто відзначити на державному рівні 290-річчя з дня народження одного із видатних мислителів історичного минулого нашої держави (ПОСТАНОВА Верховної Ради України Про відзначення 290-річчя з дня народження Григорія Сковороди )

Григорій Савич Сковорода - людина універсальних знань і здібностей, палкий захисник інтересів знедоленого народу, він все своє свідоме життя присвятив пошукам істини, боротьбі проти соціальної нерівності. Народився Сковорода 3 грудня 1722 р. у с. Чорнухи Лубенського полку на Полтавщині, в сім'ї малоземельного козака. У 1734-1753 рр., з перервами навчався у Київській академії. Студент Сковорода володів неабиякими музичними здібностями, чудовим голосом і слухом. Із класу філософії його взяли в придворну хорову капелу до Петербурга. Дворічне перебування при царському дворі згодом вилилося у гнівне засудження тамтешнього деспотизму, в критику самодержавства. 

Протягом п'яти років (з 1745) Г. Сковорода навчався за кордоном - в Будапешті, Пресбурзі (нині Братислава), Відні, Венеції, Флоренції. Деякі дослідники стверджують, що три роки він студіював в університеті м. Галле (Німеччина), де слухав лекції відомого на той час філософа і фізика К. Вольфа.
Після повернення в Україну його запросили до Переяслава читати поетику в колегіумі. Восени 1751 р. Г. Сковорода продовжив навчання в богословському класі Київської академії, а через два роки (1753), не закінчивши її і залишаючись назавжди «студентом», розпрощався з академією. Блискуче знання мов, поетики й риторики, античної і нової філософії поєднувалося в Сковороді з неабиякими здібностями в галузі літератури і мистецтва. Він складав вірші і байки, писав музику, співав, грав на різних музичних інструментах.
З 1759 р. Г. Сковорода викладач Харківського колегіуму. Однак постійний тиск з боку представників церкви, які вимагали, щоб він прийняв духовний сан, змушував кілька разів залишати колегіум. У 1768 р. його запросили викладачем у додаткові класи при Харківському колегіумі, де він прочитав курс лекцій з етики. Але й тут концепція моралі Сковороди розходилася з офіційно-церковною. Звільнений з посади, він втратив можливість займатися педагогічною роботою, до чого мав великий хист і відповідні знання.
Г. Сковорода обрав стезю мандрівного філософа і протягом останніх 25 років побував у багатьох містах і селах України, проповідуючи свої ідеї і світогляд. Усе його життя було пов'язане з народом, з його ідеалами та прагненнями. Свій високий моральний ідеал Г. Сковорода втілював у власному житті. Для багатьох він був мандрівною академією. Його світогляд відбивав найвищий рівень розвитку суспільної думки в Україні, а життя і послідовність у дотриманні переконань служили прикладом для багатьох сучасників і нащадків.
У своїх філософських ідеях і просвітительській діяльності Г. Сковорода приділяв головну увагу людині й її суті, суспільству та його поступу. Г. Сковорода відстоював рівність між людьми, право кожного, незалежно від соціального становища, на щастя і волю, вважаючи останню найвищим досягненням людини.
Досягнення тогочасної науки, особливо природознавства, відбились на всіх суттєвих аспектах світогляду Сковороди. Виступаючи прихильником найбільш сміливих наукових концепцій, великий просвітитель вірив у безмежні можливості людського розуму. «Не разум от книг, но книги от разума родились», - писав він.
З просвітительською діяльністю, викладацькою роботою Г. Сковороди пов'язані його педагогічні погляди. Обов'язком учителів він вважав врахування «природи» дітей, допомогу в удосконаленні уроджених здібностей. Одним із важливих важелів у вихованні підростаючого покоління Г. Сковорода вважав принцип - навчити вдячності дітей батькам. Невдячність, на його думку, зумовлювала суттєві моральні пороки суспільства.
Все корисне і потрібне людині Сковорода називав прекрасним. Під красою ж розумів не зовнішню сторону суб'єкта, а його внутрішню суть. В житті людей вважав красивими поступки, відповідні природні здібності. Мистецтво, поезія, музика повинні служити самопізнанню, а не бути самоціллю.
Світогляд і просвітительська діяльність Г. Сковороди віддзеркалювалися в його поетичній творчості. Через пісні, кантати і псалми він викладав свої філософські погляди, таврував соціальне зло, прославляв природу, волелюбність людини.
Помер Сковорода 9 листопада 1794 р. в с. Пан-Іванівці на Харківщині (нині с. Сковородинівка Золочівського р-ну). Неприйнятність і засудження тогочасної дійсності він виразив словами, які заповідав викарбувати на могилі: «Мир ловил меня, но не поймал». Видатний український просвітитель, філософ і поет Григорій Сковорода своєю творчою спадщиною і сьогодні залишається разом з народом.

Використані джерела інформації: 


Категорія: Виховна робота | Переглядів: 903 | Додав: ММЦ | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 5
5 Ludmila_zastupnik  

4 Elena  
Після себе Григорій Сковорода залишив філософські трактати, вірші, байки, "Сад божественних пісень", та сотні афоризмівякі не втритили своєї актуальності і сьогодні:
...ситість тілесна не дасть бадьоростi серцю, позбавленому своєї їжі…
...не суди лиця, суди слово...
...не суди лиця, суди слово...
book

3 uchitel  
Ти робиш найкращу і для тебе рятівну справу, коли твердо ступаєш по шляху доброго глузду.
Чисте небо не боїться блискавки та грому.
Щасливий, хто мав змогу знайти щасливе життя. Але щасливіший той, хто вміє ним користуватись.
Уникай товариства поганих людей!

2 OlenaT  
Дякую долі... Я навчалася у Переяслав - Хмельницькому ДПУ ім. Г.С. Сковороди!!!!!! flower

1 ММЦ  
Найкраща помилка та, якої допускаються у навчаннi.
Не розум від книг, а книги від розуму створились.
Тоді лише пізнається цінність часу, коли він втрачений.
Бери вершину і матимеш середину.
Визначай смак не по шкаралупі, а по ядру.
Все минає, але любов після всього зостається.

Григорій СКОВОРОДА

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Дошка пошани
http://picasion.com/
Контакти
Бакинський квартал, б.15, м.Славутич,Київська обл.07101
тел.: (04579) 2-35-32
e-mail: metodslavutich@ukr.net
web: slavmmc.at.ua
міні-EdCamp Slavut
Наш блог
Пошук
100-річчя В. Сухом
INUDECO
Вхід на сайт

Сектори центру
Методична служба [1138]
Бардакова Н.О.
Науково-методична рада [48]
Бардакова Н.О.
Дошкільна освіта [154]
Терещенко І.А.
Початкова освіта [144]
Мороз О.М.
Олімпіади, МАН, конкурси... [502]
Виховна робота [714]
Заставнюк О.О.
Бібліотечно-бібліографічна робота [154]
Громовик Н.П., Іванова Я.Є.
Психологічна служба [97]
Мови і література [139]
Мандровний О.М.
ПМПК [19]
Фізична культура, технології, естетичний цикл знань [141]
Касьяненко Л.Л.
Природничо-математичний цикл знань [31]
Суспільствознавство [41]
Календар подій
«  Грудень 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
МОНУ
ІІТЗО
ЗНО
КОДА
ДОН
КВНЗ КОР "АНО"
МАН
e-slavutich
Управління освіти
pedpresa.com
osvita.ua
Славутицький ММЦ © 2018