Славутицький міський методичний центр
Четвер, 15.04.2021, 18:40
Вітаю Вас Гость | RSS
 
Головна РеєстраціяВхід
Контакти
Бакинський квартал, б.15, м.Славутич,Київська обл.07101
тел.: (04579) 2-35-32
e-mail: metodslavutich@ukr.net
web: slavmmc.at.ua
Пошук
Меню сайту
Календар подій
«  Серпень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Сектори центру
Методична служба [1405]
Деревянко О.С.
Науково-методична рада [53]
Деревянко О.С.
Дошкільна освіта [221]
Терещенко І.А.
Початкова освіта [193]
Корень Л.О.
Олімпіади, МАН, конкурси... [615]
Деревянко О.С.
Виховна робота [776]
Полегенько Я.П.
Бібліотечно-бібліографічна робота [235]
Іванова Я.Є.
Психологічна служба [113]
Єзан Н.П.
Мови і література [171]
Мандровний О.М.
Фізична культура, технології, естетичний цикл знань [187]
Касьяненко Л.Л.
Природничо-математичний цикл знань [58]
Суспільствознавство [169]
Ми у facebook
Методист ДНЗ
Початкова школа
Словесники
psyh.blog
...
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2013 » Серпень » 12 » Цьогорічний вступ – спокійний і організований. Інтерв’ю голови Державної інспекції навчальних закладів газеті «Освіта України»
12:50
Цьогорічний вступ – спокійний і організований. Інтерв’ю голови Державної інспекції навчальних закладів газеті «Освіта України»

Михайло Гончаренко: Цьогорічний вступ – спокійний і організований. Інтерв’ю голови Державної інспекції навчальних закладів газеті «Освіта України» № 32 від 12.08.2013

Державна інспекція навчальних закладів перевірила роботу приймальних комісій 33 вищих навчальних закладів 

Які порушення найчастіше виявляють інспектори, які проблеми були в абітурієнтів цього року, а також про те, як оцінюють в інспекції перебіг вступу - 2013, ми поспілкувалися з головою ДІНЗ Михайлом Гончаренком.

- Михайле Федоровичу, як Ви оцінюєте перебіг цьогорічної вступної кампанії порівняно з минулим роком? 

- Вступна кампанія – чи не найвідповідальніший момент діяльності вищого навчального закладу, до якого прикута увага громадськості, засобів масової інформації, батьків та абітурієнтів. Наше спільне завдання - забезпечити належний рівень організації її проведення, не допустити порушень і недоліків, що можуть заплямувати результат значної підготовчої роботи.

Вступна кампанія у 2013 році порівняно з минулим відбувається спокійніше й організованіше. На адресу ДІНЗ надійшло набагато менше звернень, скарг від абітурієнтів та їх батьків щодо порушень під час організації та проведення вступної кампанії. Крім того, ми спостерігали зменшення черг до приймальних комісій ВНЗ, адже вступники активніше використовували електронну форму подання заяв. Більше того, є лише поодинокі випадки звернень абітурієнтів про те, що вони не знаходили себе в рейтинговому списку. Тобто, можна сказати, що цього року правильна організація та поінформованість вступників відіграє позитивну роль у проведенні всієї вступної кампанії. Основна заслуга в такому високому рівні організації вступу – 2013 беззаперечно належить Міністерству освіти і науки України.

Звернення вступників – підстава для перевірки

– Розкажіть, будь ласка, як організовано роботу інспекції під час проведення вступної кампанії.

– Для моніторингу перебігу вступної кампанії, оперативного реагування на звернення громадян ми, крім фахівців, які забезпечують щоденну роботу «гарячої лінії», організували постійне чергування відповідальних працівників Управління контролю за діяльністю вищих навчальних закладів нашої інспекції, щоб кожен міг залишити своє звернення чи скаргу або отримати фахову компетентну відповідь і консультацію з питань, які його турбують.

Працювали і по суботах. А 10 й 11 серпня, коли формувалися накази про зарахування до вищих навчальних закладів на державний бюджет, окрім відповідальних працівників, чергувало і керівництво інспекції.

– Скільки ВНЗ уже перевірила інспекція, за яким принципом обирається навчальний заклад для перевірки?

– Уже вивчено і перевірено роботу приймальних комісій 33 вищих навчальних закладів у 13 регіонах України. Також здійснено 14 позапланових перевірок з виїздами на місце. Зокрема, підставою для них є звернення вступників або їх батьків, котрі телефонували на «гарячу телефонну лінію» ДІНЗ, МОН, звернення народних депутатів, громадських організацій, а також публікації в засобах масової інформації. Але, як я вже зазначив, порівняно з минулим роком таких звернень було набагато менше, здебільшого вони стосувалися роз’яснень чи то Умов прийому, чи то інформації про наявність ліцензії на надання освітніх послуг ВНЗ, чи прав абітурієнтів пільгових категорій.

Персональна відповідальність – на керівникові

– Які порушення в організації і проведенні вступної кампанії виявила ДІНЗ?

– Це, зокрема, недостатнє інформаційне забезпечення абітурієнтів та їхніх батьків: нема інформації щодо категорій громадян, які мають пільги при вступі, графіка прийому громадян головою і відповідальним секретарем приймальної комісії, не оприлюднено рейтингові списки вступників. Надзвичайно відповідальна робота пов’язана з веденням і оформленням документації приймальної комісії, яка є документацією суворої звітності.

В деяких навчальних закладах форма документації приймальної комісії не відповідає затвердженим МОН вимогам, не закрито журнали реєстрації документів або в них були численні виправлення. Не оформлені належно особові справи вступників, не було програм вступних фахових випробувань. Така ситуація – в Національному університеті «Києво-Могилянська академія», Національному університеті фізичного виховання і спорту України.

Наприклад, у Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут» аналіз формування рейтингових списків виявив, що із числа рекомендованих для вступу поза конкурсом у «першій хвилі» було включено лише кількість осіб відповідно до встановлених квот прийому, а в рейтингових списках «другої хвилі» зарахування внесено недостовірні дані стосовно наявності оригіналів документів. Також встановлено, що відповідальний секретар приймальної комісії обіймає цю посаду 14 років, а нормативні документи передбачають не більш як три роки поспіль. У положенні про приймальну комісію університету, не затвердженому вченою радою, цей пункт вилучено.

– Михайле Федоровичу, Ви говорите про столичні ВНЗ. А яка ситуація в регіонах?

– З першого по шосте серпня інспекція перевіряла роботу приймальних комісій не лише столичних вищих навчальних закладів, а й регіональних, зокрема, Київської, Львівської областей, АР Крим і м. Севастополь.

Наприклад, під час інспектування Дрогобицького коледжу нафти і газу виявлено, що в книзі реєстрації документів не зафіксовано наявні пільги вступників. Окрім того, замість фахових випробувань, передбачених вимогами нормативних документів, для вступників проведено іспити з української мови й математики письмово (тести). А на навчання за спеціальностями «Економіка підприємства», «Переробка нафти і газу», «Монтаж, обслуговування засобів і систем автоматизації» на заочну форму за останні три роки не прийнято жодного студента, а на спеціальність «Розвідування нафтових та газових родовищ» – за останніх чотири роки.

– А це все державні вищі навчальні заклади…

– Державна інспекція перевіряє ВНЗ незалежно від їх підпорядкування і форми власності. Під час інспектування роботи приймальної комісії у ТОВ «Поліцейська фінансово-правова академія» (м. Бровари Київської області) зафіксовано, що на момент перевірки працівників приймальної комісії взагалі не було на робочих місцях, а кабінет, де перебуває приймальна комісія, зачинений, що не відповідає п. 4.2. Правил прийому до академії, де зазначено розклад роботи приймальної комісії. Окрім того, деякі документи взагалі не надано комісії. Не було і взаємодії між навчальним закладом і Єдиною державною електронною базою з питань освіти.

Державна інспекція навчальних закладів України наголошує на посиленні персональної відповідальності керівників вищих навчальних закладів за організацію і проведення прийому вступників і в разі виявлення порушень і недоліків застосовує до керівників ВНЗ відповідні дисциплінарні стягнення.

Благодійність – за правилами

– Михайле Федоровичу, чи є названі вами порушення типовими?

– Деякі з виявлених порушень і недоліків є типовими, та варто зауважити, що цього року їх значно менше, і вони не мають системного характеру. Адже результати минулорічних перевірок були уважно проаналізовані й опрацьовані ДІНЗ і МОН, узагальнені й доведені до вищих навчальних закладів з метою їх попередження. Зокрема, про основні порушення вступної кампанії 2012 року неодноразово наголошувалося на засіданнях колегій міністерства і Державної інспекції, під час проведення регіональних семінарів-нарад з питань вступу - 2013 – з керівниками ВНЗ, а також інформація оприлюднювалася на нашому веб-сайті і в ЗМІ.

– Днями деякі ЗМІ поширили інформацію, що під час вступу від абітурієнтів вимагають сплатити благодійні внески. Чи реагує інспекція на такі заяви і як?

– Благодійні внески ВНЗ може отримати лише на добровільних засадах. Державна інспекція обов’язково перевірить факти вимагання від вступників сплати коштів, про які повідомили мас-медіа. Відповідно будуть вжиті заходи. Зокрема, формуються комісії Держінспекції для перевірки оприлюдненої інформації. Про результати буде поінформовано додатково.

- Тобто в разі вимоги з навчального закладу такої «фінансової операції» потрібно звертатися до Державної інспекції навчальних закладів України?

- Однозначно. Я ще раз наголошую, що відповідною Постановою Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 року № 1222 чітко визначений і врегульований порядок отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертвувань від юридичних і фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти.

Не лише під час вступної кампанії

- Якими будуть наслідки для навчальних закладів, де виявлять недоліки й порушення?

Відповідно до Положення про Державну інспекцію навчальних закладів та Порядку державного інспектування про всі виявлені в результаті перевірок (і не лише під час вступної кампанії) порушення ми інформуємо орган управління освітою, якому підпорядкований навчальний заклад і Міністерство освіти і науки, а також вживаємо необхідних заходів для усунення виявлених порушень і недоліків і надаємо пропозиції щодо здійснення заходів за її результатами. Отже, в разі виявлення недоліків і незначних порушень ми вживатимемо заходів щодо їх усунення в максимально стислі строки. А якщо ці порушення будуть значними щодо державних навчальних закладів, ініціюємо питання про притягнення керівництва такого ВНЗ до дисциплінарної відповідальності перед відповідним міністерством, аж до розірвання контракту, а стосовно недержавних – про анулювання ліцензії.

Спілкувався Дмитро Шулікін, «Освіта України»

Категорія: Методична служба | Переглядів: 725 | Додав: ММЦ | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт

2020/2021
http://picasion.com/
АКТУАЛЬНО!
Дошка пошани
http://picasion.com/
міні-EdCamp Slavut
Наш блог
INUDECO
МОНУ
imzo.gov.ua
ЗНО
КОДА
ДОН
КНЗ КОР "КОІПОПК"
МАН
Міська рада
Управління освіти
pedpresa.com
osvita.ua
Славутицький ММЦ © 2021