Славутицький міський методичний центр
Понеділок, 19.04.2021, 06:28
Вітаю Вас Гость | RSS
 
Головна Форум "Запрошуємо на урок"РеєстраціяВхід
Контакти
Бакинський квартал, б.15, м.Славутич,Київська обл.07101
тел.: (04579) 2-35-32
e-mail: metodslavutich@ukr.net
web: slavmmc.at.ua
Пошук
Меню сайту
Сектори центру
Конспекти заходів [14]
Дошкільна освіта [11]
Початкова освіта [11]
Позашкільна освіта [3]
Ми у facebook
Методист ДНЗ
Початкова школа
Словесники
psyh.blog
...
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Файли » Позашкільна освіта

Тема: Український декоративний рушник (створення ескізу роботи)
13.03.2015, 11:32

 

 

Навчальний предмет:  гурткова робота

Тема: Український декоративний рушник (створення ескізу роботи).

Розділ програми: Килимова набивна гладь.

Автор: Дідовець Тетяна Миколаївна, керівник зразкового гуртка «Подарунок» декоративно – ужиткового мистецтва. Звання «Керівник гуртка – методист»
    
2014-2015 н.р.

МЕТА: ознайомлення дітей з видами рушників в українській культурі, їх обрядово-символічним значенням, орнаментальною та кольоровою символікою.

ЗАВДАННЯ: Продовжувати вчити дітей самостійно підбирати малюнок, або  створювати індивідуальні ескізи застосовуючи певні знання про  рушники- хлібники. Розвивати художні здібності, творчу уяву, мислення, практичні навички. Виховувати любов до праці, взаємодопомогу, повагу до культури, звичаїв та традицій українського народу.

МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ:  інформаційно – рецептивний: розповідь, бесіда, пояснення, демонстрація; репродуктивний, евристичний.

ОБЛАДНАННЯ: папір, олівці, схеми малюнків, зразки рушників, копіювальний папір, комп’ютер, картки «Види рушників».

ПОПЕРЕДНЯ РОБОТА: Екскурсія в українську оселю в село Неданчичі Ріпкинського району.

Структура заняття:

1. Вступна частина

2. Основна частина:

- розповідь «Рушник в українській культурі»;

- евристична бесіда;

- робота з картками «Види рушників»;

- демонстрація рушників. Кольори та орнаменти рушників;

- презентація «Рушники в музеї м. Дніпродзержинська»;

- мотивація трудової діяльності.

3. Практична робота:

- техніка безпеки на занятті;

- створення ескізу роботи за індивідуальним задумом дітей;

- індивідуальна робота з вихованцями.

4. Підсумок заняття:

- колективне обговорення індивідуальних ескізів;

- рефлексія.


ХІД ЗАНЯТТЯ.

1. ВСТУПНА ЧАСТИНА.

Організація гуртківців, визначення освітньо-виховної  мети, обговорення попередньої теми.

Керівник гуртка. На минулому занятті ми з вами побували в українській сільській хаті, ознайомились із побутом та інтер’єром сільської оселі. Проста та щира господиня розповіла нам історію свого життя, поділилась секретами своєї вправності, показала безліч виготовлених власноруч речей це: і яскраві плетені килимки, і вишиті сорочки, і вибиті хустинки та серветки, сплетені мережані речі,та безліч вишитих рушників, які дуже зачарували та зацікавили нас своєю різноманітністю та кольоровою гаммою. Ми не випадково відвідали цю оселю, адже саме в ній, не тільки збереглися, а й передаються з покоління в покоління уміння, звичаї та традиції українського народу.

І сьогодні ми продовжимо нашу подорож, тепер уже уявну - «Подорож рушниковими доріжками». Побуваємо в минулому, ознайомимось  з українським декоративним рушником, його видами, символами, та  створимо ескіз свого власного рушника – хлібника.

2. ОСНОВНА ЧАСТИНА.

Розповідь «Рушник в український культурі»

Керівник гуртка. У кожного народу є свої національні святині, улюблені речі, дерева, тварини… Ми, українці, маємо свої святині, традиції, які споконвіку шануємо та бережемо. Це батьківська хата, материнська пісня, червона калина, вірний своєму краю лелека, український рушник…Всі вони наші давні і добрі символи та обереги. І саме вишитий рушник посідає особливе місце – це символ України, відбиття культурної пам’яті народу.

В усьому декоративно-прикладному мистецтві немає іншого такого предмета, який би концентрував у собі стільки різноманітних символічних значень.

Рушник в українській культурі — це прямокутний шматок  лляного чи конопляного полотна, що має на кінцях, а часто і на всьому полі, різноманітні вишиті або виткані композиції, які відображають світогляд та звичаї предків, несуть інформацію про добробут, достаток, здоров'я. Рушники є символом матеріальної культури слов'ян, важливою складовою обрядів та ритуалів.

Вишиваний рушник донині не втратив свого значення в побуті. І тепер ним прикрашають інтер'єри помешкання, вівтарі та ікони в церквах. І надалі він залишається атрибутом народних звичаїв та обрядів.

Важливі події в житті народу ніколи не обходяться без рушників, які, крім декоративного призначення, мають великий образно-символічний зміст.

Рушник супроводжує українця протягом усього життя і в радості, і в горі.

Еврістична бесіда:

-         Які види рушників ви знаєте?

-         Яке практичне застосування мають побутові рушники?

-         В яких обрядах ви зустрічали український вишитий рушник?

-         Які орнаменти вам зустрічались найчастіше?

-         Чи є у вашій сім ї власноруч вишиті рушники? Ким із членів родини вони вишиті та для яких функцій призначались?

Робота з картками «Види рушників»

 Розрізняють такі  види рушників – обрядові та побутові.

Обрядові:весільні (плечові), хрещенські, поховальні, подарункові…

Побутові:утирач, стирник, покутник, набожник, хлібник…

Хрещення

На рушнику, вишитому світлими, веселими кольорами, без жодного чорного стібка, несли дитину до хрещення. Хрещена мати готувала його заздалегідь, а загортаючи в нього немовля, примовляла «красну дорогу» новонародженому, щоб життєвий шлях був такий же світлий і добрий, як той рушник. Цього рушника  не можна було нікому передаровувати. Вважали, що через «те» зломиться дорога життя.

Весілля

Важлива функція рушника в обрядах сватання та вінчання. В деяких селах крім рушників для сватів, дівчина повинна була вишити ще дванадцять. Дванадцять дружок несли їх перед нею через ціле село, якщо вона переходила жити до хати молодого, а скриню з приданим везли на возі». Ось чому кожну дівчину привчали до вишивання змалку, і в орнаменти вона вкладала своє бачення краси, але при тому старалася зберегти деталі візерунка й мову знаків, які передавали з роду в рід. Орнаменти на весільних рушниках вишивали геометричними або рослинними мотивами, часто із зображенням голубів, які в народних обрядах були символом любові, чесності, щирості та вірності молодят. Саме їх щедро прикрашали.

Найкращого рушника перші дружки стелили молодим під ноги під час вінчання.. Молодих, які після вінчання поверталися додому, на порозі хати зустрічали батьки з короваєм на вишиваному рушнику та добрими побажаннями. Рушник, на якому ставали до шлюбу, вивішували над образами або на видному місці в світлиці.

Будівництво

Зберігся звичай, будуючи хату, останню крокву,  на завершення даху, заносити на рушниках (ці рушники дарують майстрам, на знак поваги), потім наймолодший з майстрів має поставити на вершину даху «вінок» — букет з гілок берези або дуба (не сухі гілки, а свіжі, бо може загинути рід), разом з квітами, пов'язані рушничком, якого для цієї мети вишивала майбутня господиня дому.

Дорога

Рушник дарувала мати сину в дорогу на щастя в новому житті. Його берегли як пам'ять про рідний дім, родину.

Смерть

І сьогодні на рушниках труну з померлим спускають до могили.

Рушники на стіні - давній звичай

Не було, здається, в Україні жодної оселі, якої не прикрашали б рушниками. Хоч би як судилося їм убого жити, а все ж естетична принада повсякчас знаходила місце в помешканнях — хай то була одинока хатина вдови чи затісна багатодітна оселя, приземкувата мазанка на півдні України або курна хата поміщика — всюди палахкотіли багатством кольорів рушники. Хата без рушників, казали в народі, що родина без дітей. Рушник з давніх-давен символізував не тільки естетичні смаки, він був своєрідною візиткою, а якщо точніше — обличчям оселі, відтак і господині. За тим, скільки і які були рушники, створювалося враження про жінку, її дочок. Ніщо, здається, так предметно й точно не характеризувало жіночу вправність, майстерність, зрештою охайність і працьовитість, ніж ті вимережані витвори. Вони завжди були на людях, розкривалися мистецьким багатством, оцінювалися справжніми пошановувачами

Хлібники

Побутували також невеликі за розміром так звані «хлібники, в які загортали хліб. Їх оздоблювали по краях двома невеликими смужками орнаменту. Часом «хлібники» гарно вишивали й посередині, а їх краї завершували вузенькими смужками орнаменту.

Крім обрядового значення, рушники мали і чисто практичне застосування. Відповідно до функцій, які вони виконували, рушники мали свої назви. Наприклад, для витирання обличчя і рук — утирач, посуду і стола — стирок, для прикрашення образів, фотокарток, портретів — покутник. (робота по підгрупах: діти першої підгрупи вибирають обрядові рушники, діти другої підгрупи – побутові).

Демонстрація  рушників. Кольори та орнаменти рушників

Кольори та орнамент рушників характерні регіональним особливостям, за якими розрізняються «подільські», «поліські», «київські», «гуцульські», «галицькі», «буковинські» і т. д. ентральних районах України — на Полтавщині, Київщині, Черкащині, Чернігівщині — вишивка рушників має значне поширення. Тут стала популярною орнаментація з пишних рослинних форм. Мотив дерева-квітки — один з найулюбленіших у шитві рушників. Його семантика сягає у глибину віків і пов'язана з язичницькою міфологією. Священне дерево життя є символом матері-природи.

Мотив «дерева» характерний для рушників Полтавщини початку й середини XIX століття. Загальна побудова композиції здійснюється за принципом симетрії і рівноваги мас. Симетрія майстрами відчувається не як дзеркальне відображення ідентичних мотивів, а лише як урівноваження з обох боків стебла різноманітних за малюнком, але однакових за обрисами елементів. Для більшої рівноваги в основі квітки, внизу вишивальниці розміщують по боках два найкрупніші в загальній композиції мотиви. Бічні гілки згинаються під тягарем плодів, квіток, нанизуються на основне стебло. Прагнучи в орнаментуванні рушників передати пишність, красу природи, її цвітіння, вишивальниця розміщує на стеблі величезну кількість різноманітних квіток і майже не зображує листків, які в порівнянні з квітками зовсім невеликі. Вся увага вишивальниць сконцентрована не на передаванні реальних природних форм, а на декоративному вирішенні всього малюнка, на орнаментальному заповненні площин мотивів. Саме це, при порівняно невеликому арсеналі елементів, створює їх багатоваріантність.

Зображення «дерева-квітки» скрізь має тричасний поділ, що в народній уяві асоціюється з царством підземним, земним, небесним. Дерево — своєрідний зв'язок світу потойбічного з небесним. Саме це підтверджує наявність зображень сонця, зірок. «Дерево життя» в рушниках є філософським осмисленням категорії вічності — минулого, сучасного, майбутнього. Важливим у рушниках є зображення птахів. Поступово символіка птахів, як небесних представників, змінює своє первісне значення. Вони втрачають риси фантастичності, їхні зображення на весільних рушниках XIX століття переходять у категорію символів кохання, побажання сімейного щастя. Вигляд птахів набуває конкретно-реальних рис.

Ще 100 років тому, досліджуючи вишивку, В. Стасов зазначав: «У народів давнього світу орнамент ніколи не містив у собі жодної зайвої лінії, кожна рисочка мала тут своє певне значення... Це — складна мова, послідовна мелодія, що має свою основну причину і призначена не лише для очей, а й для розуму й почуттів».

Водночас, вивчаючи орнаменти рушників, відчуваєш, що вони вражають ритмічною красою узорів і якоюсь таємничою, майже магічною силою, що йде від них. Наявність жіночих зображень, «дерева життя», прадавніх геометричних символів свідчить про язичницький, сакральний зміст цих образів, віддзеркалюючи прадавні праслов'янські язичницькі світоглядні уявлення, розроблену систему оберегової, заклинальної символіки.

Презентація «Рушники в музеї м. Дніпродзержинська».(Додаток 1)

Мотивація трудової діяльності

Керівник гуртка. Створюючи ескіз роботи Великоднього рушника – хлібника, ми маємо знати які символи можуть бути зображені на ньому.

Великодній рушничок - обов'язковий елемент пасхального кошика. Кожна господиня прагне, щоб її рушник був найкращим, найяскравішим. Кожен хрестик щоб був рівнесенький, а кольори переливалися в променях сонця.  Символи Пасхи, які найчастіше можна побачити на рушничках  -  крашанки-писанки, напис "Христос воскрес!", гілочки верби(котиків), церква чи хрест, великодній кошик, свічка та перші квіти. На рушничках для дитячих кошиків зустрічаємо курчат та зайченят, кольори на них яскравіші та насиченіші.  Для вишивання використовують різні магічні знаки та символи. Рисочки - то земля, Хрестик - це людина. Червоний колір - життя, синій - мир і спокій, жовтий - багатство і родючість землі.

3. ПРАКТИЧНА РОБОТА.

Техніка безпеки на занятті

Створення ескізу роботи за індивідуальним задумом дітей.

Індивідуальна робота з вихованцями.

4. ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ.

Колективне обговорення індивідуальних ескізів.

Рефлексія.

-        Сьогодні на занятті я дізналася……….

-        Найбільше мені сподобалося…………

-        Найскладнішим для мене було ……….

-      Найцікавішим для мене було……………

 

Використані джерела

1. «Українські традиції і звичаї»: Для дітей середнього шкільного віку / Авт.-упорядники В.М.Скляренко, А.С. Шуклінова, В.В. Сядро; Худож.- ілюстратор В.М.Юденков; Худож.- оформлювач Л.Д.Киркач-Осипова. – Харків: Фоліо, 2006. – 318 с. – (Дитяча енциклопедія).

2.«Доля на рушникові» Уроки народознавства для 9 – 10 класів. – Фастів, 1993р.

3.Енциклопедія українознавства для школярів і студентів / Авт. – уклад. В.В.Оліфіренко, С.М. Оліфіренко, Т.В. Оліфіренко, Л.В. Оліфіренко. – Д.: Сталкер, 2000. – 496с.: іл.

4.Кара – Васильєва Тетяна, Чорноморець Алла «Українська вишивка». – 2 –ге вид., стер. – К.: Либідь, 2005. – 160 с.; іл.

Категорія: Позашкільна освіта | Додав: Яна
Переглядів: 4003 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт

2020/2021
http://picasion.com/
АКТУАЛЬНО!
Дошка пошани
http://picasion.com/
міні-EdCamp Slavut
Наш блог
INUDECO
МОНУ
imzo.gov.ua
ЗНО
КОДА
ДОН
КНЗ КОР "КОІПОПК"
МАН
Міська рада
Управління освіти
pedpresa.com
osvita.ua
Славутицький ММЦ © 2021