Навчальний предмет: Літературне читання 2 клас
Розділ VI: Твори українських письменників. Казковий дивосвіт.
Тема: І.Франко «Лисичка і Журавель»
Автор: Цулун Оксана Миколаївна, вчитель початкових класів першої категорії Славутицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1
Славутицької міської ради Київської області
2014-2015 н.р.
Тема уроку: І.Франко «Лисичка і Журавель»
Мета уроку: дати дітям поняття «авторські» (літературні) казки; вчити аналізувати зміст твору, давати характеристики героям; розвивати техніку читання; виховувати бажання працювати в колективі та самостійно.
Обладнання: підручник, зошит з читання, збірка казок «Коли ще звірі говорили», картки для роботи в парах, предметні малюнки, ілюстрація до казки, атрибути до інсценізації: маски Лисички і Журавля, стіл, вишитий український рушник, глечик, тарілка.
Тип уроку: ознайомлення з новим матеріалом.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок – починаємо урок.
У нас на уроці гості. Поверніться до них, привітайте і до мене голівки повертайте.
Кожен з вас вже постарався,
До уроку готувався.
Тож девіз тепер згадаймо
І урок вже починаймо.
Учні (разом)
Красиво читаємо!
Чітко відповідаємо!
Мовлення своє розвиваємо!
ІІ. Мовленнєва розминка
Робота над чистомовкою
Ель-ель-ель – на болоті журавель,
ав-ав-ав – цілий день щавель збирав.
Орщ-орщ-орщ - назбирав собі на борщ,
ощ-ощ-ощ – та якраз вперіщив дощ!
Ця-ця-ця – знесла щавель водиця –
иця-иця-иця – без борщу лишилась птиця.
Ель-ель-ель – з того часу журавель
им-им-им – жує щавель сирим.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Робота над загадками
Сидів він на віконечку.
Як маленьке сонечко.
Від діда з бабусею утік,
Побіг у ліс і раптом зник. (Колобок)
Знесла яєчко золоте,
Зраділи дід і баба.
Ви, діти, знаєте її –
Та це ж … (Курочка Ряба)
Із якої казки я
Бичок-третячок?
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив («Солом’яний бичок»)
IV. Оголошення теми і мети уроку.
Слово вчителя
- Діти, сьогодні ми познайомимось з казкою, у якої автор відомий. Така казка називається авторською або літературною. Ми будемо вчитися читати виразно, аналізувати зміст прочитаного та характеризувати героїв.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота з деформованими словами (назва казки сичЛика і раЖувель).
2. Довідкове бюро (короткі повідомлення учнів про життєвий і творчий шлях І.Франка).
3. Словникова робота
Заприятелювали, прошений, встромлює, випорожнивши, зареклася. (Читання слів «луною» за вчителем).
4. Довідкове бюро
Призволяйся – тут: пригощайся.
Пісним голосом – тут: незадоволено.
Облизня спіймавши – ні з чим.
(Учні самостійно знаходять значення слів у підручнику).
5. Читання казки вчителем.
6. Фізкультхвилинка (за українською народною піснею «Я – Лисичка, я – сестричка»).
7. Читання «ланцюжком».
8. Аналіз змісту прочитаного твору
а) Вибіркове читання
- Знайдіть і зачитайте речення як Лисичка запрошувала у гості Журавля.
- Чим пригощала Журавля, як припрошувала?
- Як Журавель віддячив Лисичці?
- Чи наїлася Лисичка у Журавля?
б) Гра «Розвідники»
- Яка частина знаходиться між зачином та кінцівкою?
- Знайдіть у тексті і порахуйте, скільки разів ужито слово Журавель та Лисичка.
в) Гра «Хвости»
(учитель читає початок речення, учні знаходять це речення і дочитують його до кінця).
г) Переказ казки за малюнками.
9. Робота в парах (вибрати слова, які характеризують Лисичку і Журавля)
Улеслива, довгоносий, хитра, пухнаста, сірий, руда, нещира, добрий, ввічливий, щирий, довірливий.
10. Інсценізація казки
Діти одягають маски Лисички і Журавля.
11. Робота над прислів’ями
- Роз’єднайте слова і прочитайте прислів’я:
Нетойдруг, хтомедоммаже, атой, хтоправдукаже.
Якечастування, такейдякування.
- Яке прислів’я може бути заголовком до казки?
VI. Підсумок уроку
Вправа «Мікрофон»
- Хто написав казку «Лисичка і Журавель»?
- Ця казка народна чи літературна?
- Чи були справжніми друзями Лисичка і Журавель?
- Чого вона нас навчила?
- Якби у вас була чарівна паличка, як би ви допомогли порозумітися героям?
VIІ. Домашнє завдання.
Читати та переказувати казку «Лисичка і Журавель» с.105-107
Список використаних джерел інформації
- Казковий єралаш [Текст] : [віршовані загадки] / В. Ткаченко // Початкова освіта. – 2008. – № 22. – С. 33-34.
- Мовчун, А. Іван Франко [Текст] / А. Мовчун // Початкова школа. – 2006. – № 8. – С. 54 -60.
- Савченко, О. Літературне читання [Текст]: підручник для 2 класу загальноосвітніх навчальних закладів / О. Савченко. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2012. – 160 с.
- Сапун, Г. Читайлик [Текст] : робочий зошит з літературного читання для 2 класу ; до підручника О. Савченко «Літературне читання. 2 клас» / Г. Сапун. – Тернопіль: Видавництво «Підручники і посібники», 2014. – 80 с.
- Усі крилаті вислови, прислів’я, приказки, загадки [Текст] / [укладач Н.В. Курганова] . – Харків : «Торсінг», 2006. – 320 с.
- Франко, І. Казки: Лис Микита. Коли ще звірі говорили [Текст]: для дошкільного та молодшого шкільного віку / І. Франко; худож. С. Артюшенко. – К.: «Веселка», 2008. – 215 с.
|